Drzewka Bonsai z Japonii - Poradnik o Bonsai w czterech porach roku

Drzewka Bonsai Trzcińsko-Zdrój

zachodniopomorskie

O tym, że Japonia słynie z drzewek Bonsai wszyscy słyszeli. Ale objawia się, że średnio co drugiego czytać o Bonsai, oglądać, i nawet hodować, a co drugiego natrafić na lokalne oczy Japonię przesiąkniętą kulturą Bonsai. Czy drzewka Bonsai faktycznie są częścią kultury Japońskiej gdy się powszechnie sądzi, czy tylko my Europejczycy kiedy myślimy Bonsai to od razu przychodzi nam do góry Japonia?

Drzewka Bonsai Świnoujście

Drzewka Bonsai istotne wiedze

poczta kwiatowa

Rzeczywiście, ci którzy starzy w Japonii mogą zapewnić, że drzewka Bonsai można przyjść na dowolnym etapu. Można je wyszukać w witrynach sklepowych, restauracjach, przedsiębiorstwach i wszędzie w współczesnych miejscach drzewko Bonsai nie tylko ma działanie zdobić ale jednocześnie podnosi prestiż firmy. Bonsai królują zarówno w ogrodach również tych przy świątyniach lecz i przy zwykłych domach również w wnętrzach. Przy przejściu do domu można np. spotkać częstokroć całą kolekcję miniaturowych drzewek są to m. in. śliwy, sosny, klony i miłorzęby, a ponadto złocienie.

Drzewka Bonsai z Japonii - Poradnik o Bonsai w czterech porach roku

Jeżeli w Japonii chcielibyśmy kupić drzewko Bonsai to nie jest spośród ostatnim pełniejszego kłopotu. Wybór jest właściwie bogaty, że że byłoby się zdecydować. Przekrój cenowy oraz stanowi duży, ponieważ cena Bonsai zależy nie wyłącznie od wieku drzewka lecz także od ręki mistrza. Tak więc za drzewko Bonsai możemy dać od kilku dolarów do kilku tys. dolarów. Urządzenia oraz urządzenia do budowania drzewek Bonsai także można zakupić bez większego kłopotu. Stanowi ich całe mnóstwo w składach ogrodniczych a przy ogrodach botanicznych. Najlepiej jednak dokonywać zakupy na koncertach przedświątecznych, gdyż wtedy dopiero tam skorzystać ważna z porad prawdziwych fachowców i artystów w grze Bonsai.

Samą z większych atrakcji jakie można podziwiać jest wyjątkowe drzewko Bonsai w ogrodzie samurajskim Ritsurin w Takamotsu na wyspie Shikoku. Historia mówi, że Szogun lenari Tokugawa dał w 1832 r małe drzewko panu Yorihiro Matsudaira, który posadził je ponad stawem. Dziś sosna jest leciwym i doskonałym drzewem, która tworzy zachwyt turystów.

Kiedy wyglądamy na drzewa żyjące w istocie nie odda się nie zauważyć naturalnych zmian, które wymusza dostosowująca się pogoda. Ponieważ drzewko Bonsai jest taką miniaturką drzewa rosnącego w przyrodzie, będzie jeszcze świadkami zmian, przede wszystkim jeśli chodzi o koronę drzewka. Pielęgnując Bonsai przechodzimy w zachodzącym procesie następujących po sobie pór roku. Zaczynamy lepiej wiedzieć otaczający nas świat i wycofujemy go inaczej niż kiedyś.

Zimą wszystkie filgramowe gałązki są szczególnie znane i tworzą wrażenie jakby je człowiek naszkicował ołówkiem. Przycinanie tych gałązek w wygodnym czasie sprawi, że Bonsai będzie zawierał własną głębię, jaką będzie budować cale mnóstwo takich małych gałązek.

 

Wiosną pąki na drzewku powoli się otwierają. Pojawia się dodatkowy kolor ? jasnozielony, który tworzy, że nasz Bonsai zupełnie inaczej wygląda. Teraz kiedy roślina wypuści lada dzień nowe, jasnozielone liście, jest wyjątkowo podatna na nocne przymrozki, a zatem nie ma co się spieszyć z odkrywaniem rośliny.

 

Latem Bonsai przybiera też inny kolor. Istnieje obecne zła zieleń. Całość formy sprawia szybko rosnącego drzewa w własnej pełnej okazałości. Wykazuje dużą tolerancyjność na środki, które wymagamy dokonać, i które są niezbędne. Dopiero to kiedy drzewko ma bardzo energii musimy usunąć zbyt wielkie liście, które psują formę i zbyt duże pędy.

Jesienią oraz mamy do tworzenia z pełną gamą barw. W relacji od typu są to kolory typowo jesienne od różnorodnych pomarańczy po wszystkie odcienie brązu. Ciekawostką stanowi wówczas, że im słoneczniejsze lato, tym silniejsze kolory drzewko Bonsai przybiera wraz z nastaniem jesieni.

By nie popełnić żadnego błędu podczas całorocznej pielęgnacji Bonsai został opracowany specjalny kalendarz, który umiejscawia wszystkie potrzebne zabiegi, jakich należy dokonać przy pielęgnacji drzewka Bonsai w terminie, a ponadto ułatwi zwłaszcza początkującym Bonsaistą krok po kroku wykonać niezbędne czynności.
Pielęgnacja drzewek Bonsei w nowych porach roku:

Styczeń

To inny okres. Trzeba mieć aby temperatura dodatnia nie przekroczyła +10 stopni. Przebywamy w owym poziomie wystawiania drzewka na dobre promienie słoneczne bo pewno więc się skończyć popękaniem kory. Te drzewka, które stały zabezpieczone przed mrozem powinny pamiętać jeszcze wilgotne podłoże. Oraz te drzewka, które nie zostały osłonięte przed mrozem podlewamy tylko wówczas kiedy jest temperatura dodatnia.

Luty

To maj w którym możemy zacząć wspominać o przesadzaniu. Dobre i wytrzymałe na mróz drzewka z białymi końcówkami korzeni możemy przesadzić, ale nadal powinien pamiętać o tym, aby uchronić je przed mrozami. Bowiem w lutym drzewka budzą się z zimowego snu to wymagają być niemało dużo wilgotno. Nie umiemy ich jednak przelać. Obumarłe pędy możemy usunąć wraz z niższymi konarami. Miejsce po cięciu należy posmarować specjalistyczną maścią aby już się zabliźniły. Dopóki trzymają mrozy nie wolno nam wykonywać zabiegu drutowania, ale gdy tylko gałązki staną się bardziej podatne to podchodzimy do kształtowania drzewka poprzez drutowanie.

Marzec

To miesiąc, w którym możemy też dokonywać cięć. Uczące się pąki na drzewku Bonsai będą dla nas wskazówką wspominającą o tym, które gałęzie nie obumarły. Obecne na których nie ma pąków to wycinamy, ale ostatnie z pąkami przycinamy do normalnej długości. W marcu możemy i drzewko przesadzić jeśli stary tego sposobie nie wykonywaliśmy. Możemy i zacząć drutować ale w rozwiązanie bardzo delikatny, by nie poobrywać pąków. W marcu także sprawdźmy czyli nie pojawiły się na drzewku jakieś szkodniki, jeśli racja toż chodzi zacząć grę spośród nimi.

Kwiecień

Jeśli jeszcze są przymrozki to chodzi drzewka zabezpieczać przed nimi. Możemy też przyciąć drzewka liściaste. Przy iglastych z przycinaniem należy się wstrzymać do momentu, aż ich młode tegoroczne pędy dojrzeją. Chociaż w kwietniu możemy zacząć drutować drzewka iglaste, ale na drutowanie drzewek liściastych jest szybko zbyt późno.

Maj

Te drzewka, które wypuściły młode pędy możemy zacząć zasilać specjalnymi nawozami przeznaczonymi do pielęgnacji Bonsai z jakimś wyjątkiem, nie nawozimy drzewek świeżo przesadzonych. Od maja zaczynamy drzewko codziennie podlewać i codziennie sprawdzać jego wilgotność. Jeśli chodzi o przycinanie to dokładnie teraz możemy sosnom skrócić młode pędy. Pozostałe gatunki iglaste jeszcze muszą zaczekać na przycięcie. Drzewka liściaste możemy przyciąć bez obaw. Nadal wymagamy być ostrożni, jeśli chodzi o szkodniki i codziennie sprawdzać czy jakieś się nie pojawiły.

Czerwiec

To etap upałów, więc drzewko podlewamy codziennie z umiarem. Zasilamy drzewko odpowiednim nawozem do Bonsai. U drzewek liściastych możemy przyciąć zdrowe liście, i u drzewek iglastych możemy sprawić już odpowiednich cięć wg obranego stylu. Drzewka iglaste możemy zacząć drutować, pamiętając by nie drutować igieł.

Lipiec

Zwiększamy częstotliwość podlewania do kilku razy dziennie. W dobę kiedy promienie słoneczne są bardzo szybkie nie opryskujemy liści gdyż zatem im zaszkodzi. Zraszamy drzewko w porach późno popołudniowych i wieczornych. W lipcu w dalszym rozwoju intensywnie nawozimy, zwłaszcza po dłuższych opadach. Toż wymarzony czas na cięcia, gdyż w owym poziomie rany po cięciach bardzo szybko się goją. Zaczynamy oglądać odrutowane części Bonsai. Część drutów można rozpocząć już ściągać.

Sierpień

Nadal Bonsai potrzebuje dużo wilgoci i to podlewamy kilka razy dziennie. Gdy mamy drzewko kwitnące lub powodujące to nie zasilamy obecnie ich nawozem. Możemy na wartości odżywki użyć nawozu potasowo-fosforowego. Nie powinniśmy już wykonywać zabiegu przycinania, gdyż drzewko jeśli po przycięciu wypuści nowe kierunki więc mogą one zimą przemarznąć. Ostatnie okres na zdjęcie drutów. Tak więc oglądamy dość dokładnie konary i pędy, na których założyliśmy druty i jeżeli tylko zauważymy, że któryś wrzyna się w skórę to obecnie zdejmujemy. Z tej chwili, aż nastanie wiosna drzewek Bonsai obecnie nie drutujemy.

Wrzesień

W wrześniu drzewka owocowe wydają owoce, tylko tak ogólnie rzecz ujmując stanowi toż etap kiedy drzewko robi się do zimy. Podlewanie należy ograniczyć. Nie pracujemy już żadnych zabiegów formowania, jak rzadko nie nawozimy już Bonsai, aż do nowej wiosny.

Październik

Należy usunąć jesienne liście bo mogłyby się stać źródłem chorób i szkodników. Istnieją zawsze wyjątki: buki, dęby, graby, które zawierają brązowe liście, mogą zostać na drzewach. Oraz w wypadku drzewek iglastych usuwamy opadłe igły. Istnieje zatem także moment na przygotowanie miejsca dla naszego Bonsai do przezimowania.

Listopad i grudzień

Drzewko Bonsai umieszczamy na miejscu zimowym. Najgorsze są mrozy rozwijające się przez parę dni, gdyż to korzenie nie mogą pobierać wody oraz przekładać jej do szerszych partii drzewka. W żadnym jednak faktu nie należy ich czekać do cieplejszych pomieszczeń gdyż zakłóci więc ich normalne funkcjonowanie.

źródło Drzewka Bonsai podstawowe informacje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *