Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć (2012)

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Stepnica

zachodniopomorskie

Efektowny początek – Alfred Hitchcock powiedział kiedyś, że pewny film powinien rozpocząć się od trzęsienia ziemi, a później napięcie powinno tylko być. Tej reguły z pewnością miał się także Patryk Vega w filmie „Hans Kloss. Stawka ważniejsza niż śmierć”. Teraz na wstępie okrutni naziści posiedli bardzo istotny skarb w kwestii Bursztynowej Komnaty, który wywołał w nich każde najgorsze instynkty.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Tychowo

Mrożące krew w żyłach spojrzenie Wojciecha Mecwaldowskiego w skórze Ringlego zwiastuje pełny napięcia i nerwowego oczekiwania charakter historii przedstawianej w filmie. Już z początku wybuchów i istnego morza krwi nie brakuje. Dla widzów lubiących czuć dreszczyk miłości i efektowne zwroty akcji film Patryka Vegi z pewnością jest bardzo różnorodną i wcale ciekawą propozycję.

klik i ogladaj film

Historia pełna zagadek

Wojenny film sensacyjny Patryka Vegi porusza temat poszukiwania zaginionego, zrabowanego przez nazistów skarbu, na którego szukaj wpada wybitny agent polskiego wywiadu Hans Kloss. Bursztynowa komnata to jedyna spośród najbardziej ekscytujących tajemnic dotyczących II Wojny Światowej. Nie obywa się oczywiście bez przeszkodzie, które są spowodowane m. in. przez działania dawnego znajomego głównego bohatera – Hermanna Brunnera. W całej sceny z udziałem przystojnego asa wywiadowczego nie mogło zabraknąć i pięknych pań i materiału miłosnego. O względy mężczyzny rywalizują piękna Ingrid Heiser (Anna Szarek) oraz młodziutka Elsa Krause (Marta Żmuda – Trzebiatowska).

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Tychowo

Solidne podstawy

Scenariusz do filmu został dokonany na tematach „Stawki dłuższej niż życie” Andrzeja Zbycha. Emitowany w latach sześćdziesiątych serial jest dużą legendę polskiej popkultury. Patryk Vega jako reżyser musiał się zmierzyć z bardzo ważnym zadaniem jakim było nakręcenie kolejnych przygód najbardziej znaczącego asa polskiego wywiadu. Warto zobaczyć, że dodatkowym ograniczeniem prawdopodobnie żyć wiek reżysera – stanowi on mniejszy z nowego serialu o całą dekadę. Mimo wszystko, Patryk Vega wraz z Władysławem Pasikowskim, który był widoczny za scenariusz do filmu świetnie poradzili sobie ze stworzeniem kolejnej akcji z udziałem Hansa Klossa. Sprawę jest utrzymana w charakterze legendarnego serialu, jednak ma ona wiele elementów współczesnego kina. Nie zawiodło w nim moc spektakularnych efektów specjalnych kiedy również efektywnych, zaskakujących zwrotów akcji.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Tychowo

Dwubiegunowa akcja

Ciekawym zabiegiem ożywiającym akcję filmu jest wykonanie przez scenarzystów przeskoku pomiędzy latami młodości głównego bohatera, w których realizował on poszukiwania Bursztynowej Komnaty a spotkaniem Hansa Klossa z Brunnerem w czystej Hiszpanii w latach 70. Do retrospekcji wydarzeń użyto ciekawego zabiegu stopniowego przyciemniania ekranu. Dzięki temu doświadczenia zeszłych lat 40 przywoływane pomiędzy wydarzeniami tymi nie zlewają się spośród nimi. Taki zabieg nadaje filmowi i niepowtarzalnego klimatu.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Tychowo

Znakomita obsada

W filmach Patryka Vegi wcale nie brakuje atrakcyjnych tudzież cenionych aktorów. Młode pokolenie aktorów poradziło sobie całkiem nieźle, zawsze na największą uwagę zasłużyła oczywiście stara gwardia aktorska. Wielcy z serialu Stanisław Mikulski i Emil Karewicz jako Kloss i Brunner powracają na ekran w ogromnym stylu. Panowie mimo zaawansowanego wieku pokazali, że zazwyczaj są w złotej formie. Co dużo, można postawić stwierdzenie, że starsze pokolenie aktorów nieco przyćmiło odtwórców głównych bohaterów w młodym wieku (Tomasz Kot oraz Piotr Adamczyk).

Odejście od schematu

„Hans Kloss. Stawka ważniejsza niż śmierć” nie jest popularnym filmem przypominającym inne produkcje Patryka Vegi. Reżyser jest wielki raczej z działania bezkompromisowych obrazów środowiska policyjnego. Mimo tego, że zarówno czas kiedy również tematyka filmu znacząco odbiega z reszty produkcji, to fani Vegi z pewnością się nie zawiodą. Można śmiało stwierdzić, że ukazanie na prawdziwym ekranie nowych przygód Hansa Klossa powiodło się. Film jest duży hołd dla legendarnego serialu z lat sześćdziesiątych.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Tychowo

źródło artykułu Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *