Choroby wieku podeszłego

Promocja pieluchy Police

zachodniopomorskie

Ciało kogoś z biegiem lat podlega przemianie i osłabieniu. Niedomagania w postępowaniu narządów, niższa sprawność mózgu, brak sił – to właśnie chwila z elementów towarzyszących różnych schorzeniom. Na co najczęściej cierpią seniorzy?

Promocja pieluchy Borne Sulinowo

Choroby wieku starczego to wynik naturalnego procesu, jakim jest starzenie się organizmu, tylko ich wystąpienie może przyspieszyć m.in. styl życia, niezdrowa dieta, ogólne zaniedbanie, uwarunkowania genetyczne itd.

pampersy allegro
pampersy allegro

Osoby starsze często muszą zrozumienia, cierpliwości i akceptacji, a jeszcze kontrole i usługi w najniższych czynnościach. Mogą tworzyć kłopot np. z częstą toaletą – wtedy odpowiednie będą pieluchomajtki dla dużych – kąpielą, chodzeniem itd. Poniżej najczęściej będące wady w wieku senioralnym.

Zobacz również promocja pampersy

Nietrzymanie moczu

Na NTM, czyli mimowolne częściowe lub całe opróżnianie pęcherza moczowego, cierpią głównie kobiety, ale problem może obchodzić także mężczyzn. To jedyna spośród najbardziej wstydliwych dolegliwości, o której zawsze żaden senior nie chce rozmawiać. Pewno być objawem chorób układu nerwowego, najczęściej jednak jego przyczyną są zaburzenia dróg moczowych.

Promocja pieluchy Borne Sulinowo

Zwykle trzeba mieć pieluchomajtki dla dużych, ale te wdrożyć odpowiedni plan działania – np. środki farmakologiczne, fizjoterapia, trening mięśni Kegla itd.

Osteoporoza

Osteoporoza to nowa z chorób będących często w wieku podeszłym wieku. Ryzyko wystąpienia zmian w tkance kostnej rośnie wraz z wiekiem, oraz największe jest u pań po 50. lub 60. roku bycia. Przed menopauzą to estrogeny chronią przed pojawieniem się osteoporozy, po przekwitaniu poziom hormonów wyraźnie, bo aż o 75 proc., spada. Ubytek masy kostnej godzi się z chęcią na złamania, bólami kości itd.

Zaburzenia świadomości i wada Alzheimera

Zapominanie imion, nazw sytuacje oraz doświadczeń, problemy z chronologią pewnych wydarzeń lub przypomnieniem sobie adresu czy nazwiska są mniej poważne, jeśli senior jest pod stałą opieką. Gdy pozostanie indywidualny i zapomni ważnych kwestie – np. wyjdzie z domu bez zamknięcia go na sposób, odkręci gaz, wyjdzie sam na miasto natomiast nie będzie umiał wrócić – może się to przygotować tragicznie. Zaburzenia pamięci to ostra i zła dolegliwość, często – pomimo iż nie zawsze – towarzysząca chorobie Alzheimera. Potrafi obecne istnieć jednak i otępienie, uszkodzenie mózgu, które spowalnia jego działalność. Zaburzenia te potrafią prowadzić np. depresji.

Nadciśnienie tętnicze

To schorzenie układu sercowo-naczyniowego występuje zwłaszcza u pań po 65. roku życia – jest na nie aż 75 proc. seniorów. U wielu pacjentów nadciśnienie długo nie daje żadnych objawów, często w wczesnym stadium. Wada jest efektem procesów wchodzących w naczyniach tętniczych w siłę starzenia się organizmu. Wyróżniamy wiele czynników, jakie potrafią wywołać lub zaostrzyć przebieg choroby, m.in. otyłość, nieodpowiedni styl istnienia i niska dieta, brak aktywności fizycznej, spożywanie ogromnych sumy alkoholu, ale też uwarunkowania genetyczne. Dużo jak najwcześniej zadbać o ochronę, czyli zmienić styl życia oraz dietę, a jeszcze minimalizować działanie czynników ryzyka nadciśnienia tętniczego i kupować preparaty obniżające ciśnienie.

Cukrzyca

Badania prowadzą, że szczyt zachorowań na cukrzycę typu 2 to temat osób około 60. roku bycia. W podeszłym wieku cukrzyca może biegać bez widocznych objawów. Istnieją natomiast czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia choroby u seniorów – to m.in. nadwaga bądź otyłość (głównie typu brzusznego), niska aktywność fizyczna, upośledzenie pracy nerek oraz wątroby.

Zobacz źródło artykułu Choroby wieku podeszłego

 

Promocja pieluchy Borne Sulinowo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *