Turystyka i inwestycje

Turystyka Nowogród Bobrzański

Lubuskie

Samorządy większości miast i miasteczek mazurskich w dużej skali tworzą na turystykę. Natomiast nie ma się czemu dziwić. Wiadomo jednak, że najważniejsze wpływy przynosi turystyka masowa. Natomiast skuteczna i kwalifikowana może przynieść dochody głównie konkretnym podmiotom lub gestorom.

Turystyka Babimost

Turystyka duża na Mazurach

Że o coś bardziej znanego, gdy zatem, że niejako „ostoją” turystyki masowej w obecnym obszarze są Wielkie Jeziora Mazurskie. Podstawową grupą turystów tu przyjeżdżających są w ubiegłych latach nie tylko żeglarze i motorowodniacy. Zapisuje się zauważyć nowy trend – są to turysty z Europy Zachodniej (m.in. z Niderlandów), którzy chętnie mają z pól biwakowych znajdujących się przy marinach, po to aby sobie w odpocząć w ciszy.

 

Turystyka Babimost

Przecież nie w wszelkiej strony Wielkich Jezior Mazurskich taką ciszę znajdziemy. Coraz że o nią w Mikołajkach, gdzie powstały ogromne ośrodki wraz z noclegami (w obecnym sprawiający kontrowersje hotel na wodzie). Pomimo to przyjeziorne gminy nadal pracują na częściach. Są jeszcze niejednokrotnie dylemat – czy wiązać się na wielopiętrowe budynki hotelowe w otoczeniu jezior. Działki nad jeziorami stają się coraz wyższe.

Turystyka Babimost

Mikołajki są dodatkowy problem powiązany z systemami budowy możliwości szybkiego ruchu (tak zwanej szesnastki), która według zamysłów miałaby być 500 m od centrum miasta. Tutejszy samorząd robi wszystko by do inwestycji z takim obrotem nie doszło. Ta wspaniała wzbudza kontrowersje jeszcze w własnych mazurskich ośrodkach turystycznych.

Turystę masowego przyciąga też lokalna kuchnia. Niestety są już niczym innym pływające bary oferujące smażoną rybę słodkowodną. Sezonowy tłok na jeziorach (zwłaszcza ilość motorówek) również wzbudza dyskusje, nie oddaje to zwykle żeglarzom. Cóż, tegoż się właściwie nie zahamuje.

Turystyka Babimost

Turystyka aktywna na Mazurach

Z turystyką aktywną można kojarzyć Mazury wschodnie, czyli Szeskie Wzgórza, pogranicze Mazur i Suwalszczyzny wraz z niskimi jeziorami rynnowymi. Tu oczywiście możną znaleźć spokój. Jednak są też zabawy dla aktywnych, nawet dla wyczynowców. Najwyższe w Polsce (nieczynne już) mosty w Stańczykach stosowane są między innymi do kroków na bungie. Rzeki (m.in. Gołdapę) wykorzystują kajakarze.

Stałych klientów są swoje gospodarstwa agroturystyczne. Pomimo to branża tutejszych samorządów ma więcej problemy powiązane z lokatami. Wiadomo, pieniądze z podatków są ważne. Dlatego żywe dyskusje wzbudzały projekty instalowania elektrowni wiatrowych w wybranych tutejszych gminach. Część mieszkańców Gołdapi oprotestowała przebieg drogi wojewódzkiej 165 poprzez to miasto. Obawiają się przejazdów samochodów ciężarowych. Zaś istnieje to specyficzna w świecie miejscowość uzdrowiskowa.

Turystyka Babimost

zobacz również Turystyka i inwestycje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *