Zrobiłeś przelew na złe konto? Sprawdź, jak odzyskać pieniądze

Zrobiłeś przelew na nieprawidłowe konto? Sprawdź, jak odzyskać pieniądze

Prasóweczki

Zrobiłeś przelew na złe konto? Sprawdź, jak odzyskać pieniądze – Czy można cofnąć przelew internetowy na złe konto? Tak, oraz zatem nie sam rozwiązanie jak odzyskać nasze pieniądze. Przelew możemy rozwiązać z okresu bankowości online lub w placówce banku. Pamiętaj, że odbiorca błędnego przelewu ma ustawowy obowiązek zwrotu pieniędzy do nadawcy w tytule 30 dni. Jeżeli tego nie zrobi, podlega odpowiedzialności karnej.

 

Zrobiłeś przelew na złe konto? Sprawdź, jak odzyskać pieniądze

 

Przelew na złe konto – co możesz dokonać ty, oraz co bank?
Nawet jeżeli doskonale rozumiemy jak zrobić przelew przez internet, istnieje możliwość pomyłki. Najczęściej pytanie “jak cofnąć przelew” dajemy sobie, gdy wykonamy przelew na kupno dużą kwotę lub przelew na zły numer konta. Nazwa klienta w przelewie jest dla banku niewielkie znaczenie. Najważniejszy jest wciąż numer konta, i każda kobieta korzystająca konto bankowe wie, że numer identyfikacyjny każdego rachunku komponuje się z aż 26 cyfr.

Sposób na to, jak odzyskać pieniądze z przelewu chce od rodzaju popełnionej pomyłki. Najprostsze to:

Przelew na niebędące lub nieaktywne konto – w obecnym przypadku wniosek o zwrot przelewu nie będzie przydatny. Błędy we wpisywaniu numeru rachunku są natychmiast wykrywane przez bank i jest automatyczne cofnięcie przelewu z powrotem na konto nadawcy. Zwrot przelewu trafi na nasze konto przy następnej sesji ELIXIR, więc w toku od 1 do 4 dni. Reklamacja do banku jest wskazana bardzo rzadko.
Błędny przelew bankowy między innymi rachunkami – osoby mające bardzo niż samo konto bankowe w poszczególnym banku często przesyłają materiały z rachunku na rachunek. Jak szybko przypuszczać pomyłki się zdarzają i sprawia się, że klienci zasilają np. konto walutowe zamiast oszczędnościowego. Przelewy wewnętrzne są księgowane natychmiast więc nie można ich rezygnować. W obecnym przypadku reklamacje są niechętnie przyjmowane.
Przelew do niewłaściwej osoby – jeśli wykonamy przelew na zły numer konta musimy zgłosić więc do banku, który w procesie 3 dni umówi się z bankiem odbiorcy przelewu, natomiast tenże już z samym zainteresowanym.
Zrobiłem przelew na złe konto. Jak odzyskać pieniądze od klienci?
Czy odda się cofnąć przelew do niewłaściwej osoby? Jeśli pieniądze zostały już zaksięgowane na koncie odbiorcy, wycofanie przelewu nie jest możliwe i konieczna będzie reklamacja do banku. Pokazuje ją właściciel rachunku, oraz w wypadku konta wspólnego sam z właścicieli. Co ważne – bank może, ale nic nie musi nam pomóc.

Po złożeniu przez nas wniosku, bank może przekazać do niewłaściwego odbiorcy przelewu wezwanie do ceny, i raczej zwrotu, otrzymanych środków wraz z punktem rachunku na który musi wpłacić pieniądze. Na ostatnim winę banku się kończy. Zwrot przelewu powinien trafić na indywidualny rachunek techniczny, a stamtąd pieniądze zostaną zdane na nasze konto w procesie 1 dnia. Odbiorca przelewu pozostaje anonimowy oraz nie poniesie z tytułu przelewu żadnych kosztów.

Art. 405 KC dotyczący bezpodstawnego wzbogacenia stanowi, że “Kto bez przyczyny prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej kobiety, obowiązany jest do wydania pomocy w przyrodzie, a żeby wówczas nie było możliwe, do zwrotu jej cenie”. Po przesłaniu przez narodowy bank wezwania do ceny, niewłaściwy odbiorca przelewu powinien zwrócić pieniądze w procesie 30 dni. Jeżeli tego nie zrobi, będziemy wymagali zgłosić rzecz do wniosku. Jak sprawdzić właściciela konta bankowego? W spraw gdy odzyskanie pieniędzy wymaga skierowania rzeczy na odległość sądową, bank posiada moc ujawnić dane osobowe odbiorcy przelewu.

Czy można anulować przelew a który bank udziela taką usługę?
Wykonałeś przelew na złe konto, ale już zauważyłeś błąd? Masz dodatkowo szansę na anulowanie przelewu. Zwykłe przelewy bankowe w krajowej walucie podawane są przez system ELIXIR prowadzony przez Naszą Izbę Rozliczeniową. ELIXIR leczy w oparciu o trzy sesje rozliczeniowe w procesie dnia. Przejście do stylu jest zamykane Elixir przed pierwszą sesją o godzinie 9:30. Znaczenie są tutaj również godziny sesji wychodzących i umieszczających w danych bankach. O ile przelew nie został jeszcze wysłany z banku, możesz anulować transakcję. Po zakończeniu systemu nie można cofnąć przelewu.

Są trzy rodzaje jak anulować przelew. Możemy to zrobić:

bezpośrednio z okresu bankowości online – często opcja dostępna wyłącznie dla przelewów z datą przyszłą,
przez infolinię banku,
w stacjonarnym oddziale banku.
Wycofanie przelewu pewno się łączyć z dowolnymi wydatkami rzędu 20-120 zł. Szansę na anulowanie polecenia przelewu przed najbliższą sesją rozliczeniową jesteśmy zdecydowanie w pewnych bankach. Poniżej kilka z nich.

Dzięki temu obecnie zupełnie nie zrobisz przelewu na złe konto
Wiesz już co spowodować gdy przelew poszedł na złe konto, jednak jednak lepiej unikać takim formom. Że o błędny przelew bankowy, jeśli dane do przelewu sprawdzimy kilkukrotnie. Co więcej możemy wykonać? Przede każdym:

z opinią wpisywać numer rachunku odbiorcy,
zdecydować się na miejsce odbiorcy zdefiniowanego,
w wypadku cyklicznych płatności ustanowić zlecenia stałe lub polecenia zapłaty.
Wykonując przelew na złe konto nie stracimy pieniędzy, tylko możemy przysporzyć sobie problemów. Przykład? Jeśli jesteśmy otwarte kredyty czy pożyczki pozabankowe toż ich koszt całkowity zależny jest od terminowej spłaty. W wypadku promocyjnej pożyczki za darmo, nawet jeden dzień opóźnienia odnosi się z potrzebą uregulowania standardowych opłat.
Konieczność 30-dniowego wyglądania na przełom błędnego przelewu może przydać się do opóźnień w regulowaniu rat zobowiązania i skutkować negatywną reklamą w BIK.

Jak wiemy, dane z raportu BIK są niezwykle ważne dla oceny zdolności kredytowej potencjalnego klienta banku, firmy pożyczkowej etc. Opóźnienia w opłacaniu faktur mogą i dawać o niesolidności przedsiębiorcy. Nie nazywamy nawet o błędnym przelewie czynszu za mieszkanie, który może prowadzić rozwiązaniem umowy najmu. Podsumowując, przelewy bankowe warto tworzyć ze niezwykłą starannością.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *